Entries close: Tuesday January 30th
Author Archives: WCC Admin
Neville McNeil Christmas Race Results
Neville McNeil Christmas Race Results
1 x Warrumyae and 1 x Falls 40 km
21 Starters
- Geoff Verhoeff (16 min) Vets McNeil Trophy
- Dallas Jones (16 min) Open Christmas Trophy
- Mark Hyland (16 min) Vets
- Peter Fitzgerald (16 min) Vets
- Matt Stevens (16 min) Vets
- Andrew McBride (9 min) Vets
- William Verhoef (9 min) Open
- Wayne Collins (9 min) Vets
- Josh Moulton (9 min) Open
- Tynan Shannon (scratch) Open F/T
- Matt Burchell (30 secs) Vets F/T
- Shaun King (30 secs)
- James Magee (30 secs)
- Ruben De Silva-Smith (30 secs)
- Jenny Dowie (22 mins)
- Clive Coomber (22 mins)
Other starters: Isaac Jones (30 secs), James Verhoef (30 secs), Barry Warren (16 mins), David Tappen (22 mins), Adam Stirling (22 min)
Sunday December 5 results
Bants, 25 km
- Jenny Dowie (12 min)
- Neil Hyland (12 min)
- Mark Hyland (9 min)
- Wayne Collins (Scratch) Fastest time
- Matt Burchell (Scratch)
Sunday September 10 results
Sunday Sep 10th results
Bants and Falls – 35 km, 10 starters
1. Jack Aitken (Scratch) FT 51:15
2. Matt Burchell (2:00)
3. James Verhoef (2:00)
4. Shaun King (2:00)
5. Cadel Howie (Scratch)
6. Justin Vincent (13:00)
7. Barry Warren (13:00)
8. Geoff Verhoef (13:00)
9. James Magee (2:00)
Other starters: Josh Moulton (2.00)
Sunday July 16 results
Club Race Results – Sunday 16th July
Bants and Falls – 35 km, 12 starters
1. James Verhoef (Scratch) F/T
2. Matt Burchell (Scratch)
3. Isaac Jones (Scratch)
4. Darcy Worrall (Scratch)
5. Dylan Russell (5.00)
6. Mark Hyland (10:00)
7. Justin Vincent (5:00)
8. Brett Worrall (10.00)
9. Jenny Dowie (15.00)
10. Chris Snell (5.00)
Other starters: Josh Moulton (Scratch), Geoff Verhoef (5.00)
Sunday June 18 results
Sunday June 18 results
3 x Falls – 32 km, 14 starters
1. Justin Vincent (5:00)
2. Shaun King (5:00)
3. Isaac Jones (2:00) Fastest Time
4. Josh Moulton (2:00)
5. Wayne Collins (2:00)
6. Todd Baxter (5:00)
7. Mark Hyland (12:00)
8. Clive Coomber (12:00)
9. Matt Burchell (Scratch)
10. Finn Baxter (18:00)
Other starters: Cadel Howie (Scratch), Dylan Russell (5:00), Leesa Askew (18:00), Richard Adams (18:00)
Sunday April 30 results
Sunday April 30 results
1 x Bants and Falls – 34 km, 11 starters
1. Clive Coomber (15:00)
2. Matt Burchell (Scratch) Fastest time
3. Josh Moulton (Scratch)
4. Dylan Russell (3:00)
5. Isaac Jones (Scratch)
6. James Byrne (3:00)
7. Justin Vincent (3:00)
8. Darren Ladhams (3:00)
9. Mark Hyland (7:00)
10. Luke Pontonio (7:00)
11. Barry Warren (7:00)
Sunday March 26 results
Club Race Results – Sunday 26th March
1 x Bants and Falls – 35 km, 9 starters
1. Darcy Worrall (Scratch) – 54:00 – 38.9 km/h
2. Justin Vincent (2:00)
3. Dylan Russell (5:00)
4. James Byrne (2:00)
5. Ben Clark (2:00)
6. Peter Fitzgerald (5:00)
7. Mark Hyland (5:00)
8. Wayne Collins (Scratch)
9. Richard Adams (15:00)
Greg Gleeson Memorial Race Results
Greg Gleeson Memorial Race Results
Saturday 18th March 2 x Bants 50 km
1. Tim Cutler – Scratch (Open) FT
2. Eddie Worrall – Scratch (Open)
3. Spek Peake – 20 mins (Vet) 1st Vet
4. Clive Coomber – 20 mins (Vet)
5. Dan Lehmann – 4 mins (Vet)
6. Andrew McBride – 6 mins (Vet)
7. Wayne Collins – 4 mins (Vet)
8. Scott Waters – 4 mins(Vet)
9. Luke Jephcott – 11 mins (Vet)
10. Justin Vincent – 6 mins (Open)
11. Peter Fitzgerald – 11 mins (Vet)
12. Matthew Stevens – 11 mins (Vet)
13. Neil Hyland – 20 mins (Open)
14. Nick Lee – 11 mins (Vet)
15. Hannah Obst – 20 mins (Open)
16. Craig Andrae – 6 mins (Vet)
17. Natasha Cross – 20 mins (Vet)
18. Mark Wight – 20 mins (Vet)
19. Richard Adams – 20 mins (Open)
DNF: Cadel Howie – Scratch (Open), Josh Moulton – 4 mins (Open), James Byrne – 6 mins (Open), Barry Warren – 11 mins (Vet)
Sunday March 12 results
Club Race Results – Sunday 12th March
1 x Bants and Falls – 35 km, 15 starters
1. Matt Burchell (Scratch) 53 min 32 sec 39.2 km/h
2. James Verhoff (Scratch)
3. Justin Vincent (2:00)
4. Isaac Jones (2:00)
5. Will Verhoff (5:00)
6. Dylan Russell (5:00)
7. Nich Bartlett (4:00)
8. Ben Clark (4:00)
9. Mark Hyland (5:00)
10. Clive Coomber (10:00)
Other finishers: Jenny Dowie (10:00), Matty Stevens (5:00), Peter Fitzgerald (5:00), Tash Cross (10:00), Richard Adams (10:00)